M
;

OBSAH

podpůrná opatření a jejich smysl

podpůrná opatření a jejich smysl

podpůrná opatření a jejich smysl

Podpůrné opatření (PO či hovorově také „podpůrko“) je nezbytná úprava při vzdělávání, která odpovídá zdravotnímu stavu, kulturnímu prostředí nebo jiným životním podmínkám dítěte.

Smyslem podpůrných opatření je zajistit dítěti nezbytnou úpravu při vzdělávání, která mu pomůže maximálně využít jeho vzdělávací možnosti. Přestože jsou podpůrná opatření vnímána laickou a někdy i odbornou veřejností jako úleva, je to naopak – cílem podpůrných opatření je upravit vzdělávání tak, aby se dítě vzdělávalo na své maximum.

Podpůrná opatření jsou součástí práva na vzdělání od září 2016. Od té doby jsou právním nárokem dítěte, který je zákonnou výjimkou ze školního vzdělávacího programu školy, ale i z RVP, podle kterého škola učí. Podpůrná opatření jsou povinny poskytovat školy běžné i speciální, od mateřské po vyšší odbornou. Jejich omezené, nebo úplné neposkytování ve speciálních školách od roku 2020 tak není v souladu se školským zákonem.

Kdo o podpůrkách rozhoduje?

Předpokladem přiznání PO jsou speciální vzdělávací potřeby nebo mimořádné nadání dítěte. Pokud znevýhodnění dítěte není příliš vážné, tzn. odpovídá tzv. 1. stupni podpůrných opatření, nastavuje vzdělávací podporu přímo škola (bez nutnosti vyšetřit dítě ve PPP/SPC) a financuje je z vlastních prostředků. O opatřeních škola informuje rodiče.

Pokud dítě potřebuje ve vzdělávání výraznější podporu, mohou se rodiče obrátit buď na PPP (např. u dětí s poruchami učení či poruchami chování) nebo SPC (pro děti se zdravotním handicapem). PPP/SPC rozhoduje na základě zjištěných speciálních vzdělávacích potřeb podpůrných opatřeních 2. až 5. stupně.

Naše doporučení:

V případě, že máte pocit, že vaše dítě potřebuje při vzdělávání určitou podporu, požádejte o schůzku třídního učitele a proberte společně, jak dítě ve škole funguje a jaká opatření mohou minimalizovat jeho znevýhodnění (zdravotní či sociální) během výuky.

Příklady podpory ze strany učitele:

  • respektuje pracovní tempo žáka, stanoví odlišné časové limity pro plnění úkolů,
  • zvýší časovou dotaci klíčového učiva,
  • střídá činnosti vyžadující klidnou, soustředěnou práci s aktivizujícími činnostmi,
  • pozmění zasedací pořádek ve třídě apod.

PPP/SPC na základě vyšetření buď:

  • Vyhodnotí, že dítě žádnou podporu nepotřebuje. Pokud rodič se závěry nesouhlasí, může podat žádost o revizi, viz zde
  • Určí, že vzdělávací potřeby dítěte odpovídají podpůrným opatřením v 1. stupni. PO v tomto případě nastavuje přímo škola a zajišťuje je ze svých finančních zdrojů.
  • Vyhodnotí, že dítě potřebuje podpůrné opatření v 2. až 5. stupni (např. asistenta pedagoga, speciální pomůcky, učebnice, úpravy obsahu vzdělávání, individuální vzdělávací plán ad.). V tom případě rodiče a škola obdrží Doporučení popisující, na jaký typ podpory má dítě nárok a jakým způsobem s ním má škola dále pracovat. Poskytování podpůrných opatření je pro školu závazné.

V případě mimořádného nadání jde o podpůrná opatření do 4. stupně. Kromě nich může mimořádně nadané dítě přeskočit i opakovaně ročník. Pokud PPP nadání či mimořádné nadání neidentifikuje, nebo dítě vyšetření v PPP vůbec neabsolvovalo, může škola dítěti poskytovat podpůrná opatření v 1. stupni stejně jako dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Tyto děti se mohou vzdělávat ve třídách s rozšířenou výukou v jednom nebo ve více předmětech. S návrhem školy na vzdělávání musí v tomto případě dát souhlas rodič dítěte. O ukončení vzdělávání v této třídě rozhoduje škola bez
souhlasu rodiče.

Ptáte se nás

Kvůli tomu, že jsme až dosud žili v zahraničí, kde syn chodil i do školy (4. ročník), neumí dobře česky. Ve škole mu odmítají poskytnout doučování z češtiny, protože prý není cizinec (má dvojí občanství, i české). Co máme dělat? Na doučování si sami netroufneme.

Na základě vyhlášky o základním vzdělávání mají právo na bezplatné doučování českého jazyka pouze cizinci, tzn. toto právo nenáleží dětem s českým občanstvím (a to ani dětem, které mají dvojí občanství, z něhož jedno je české). Není ovšem vyloučeno poskytování podpůrného opatření. Je zřejmé, že dítě má speciální vzdělávací potřebu, která je způsobena dosavadním vzděláním v odlišném kulturním prostředí. Na základě vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami je možné dítěti poskytnout podpůrné opatření druhého a třetího stupně z důvodu nedostatečné znalosti vyučovacího jazyka. Dítě má tedy nárok až na 3 hodiny doučování češtiny týdně. Jelikož se jedná o podpůrné opatření druhého stupně, je nutné, aby jej PPP dítěti přiznalo v rámci Doporučení. Bez něj nelze doučování češtiny v tomto případě realizovat. Bude tedy třeba se nejprve obrátit na PPP.

Věděli jste, že…?

PPP/SPC má povinnost před vydáním Doporučení projednat návrh se školou i s rodiči. Rodiče mohou vyloučit poskytování některého z přiznaných podpůrných opatření tím, že ve formuláři Doporučení PPP/SPC udělí písemný informovaný souhlas s poskytováním pouze vybraných podpůrných opatření. S návrhem Doporučení PPP/SPC rodiče také nemusí souhlasit. PPP/SPC by mělo umět zdůvodnit, proč připomínky při vydání Doporučení nezohlednilo. Neodůvodněné požadavky PPP/SPC při vydání Doporučení nicméně zohlednit nemá. Neodůvodněným požadavkem může být např. tvrzení školy, že některá podpůrná opatření nemůže zajistit, přání rodičů přiznat dítěti asistenta pedagoga, přestože jej podle zjištění PPP/SPC nepotřebuje, nebo požadavek (ať už ze strany školy, či rodičů) na vydání doporučení ke vzdělávání ve speciální škole.

Z čeho jsou podpůrka financovaná

Podpůrná opatření v 1. stupni hradí škola. Od 2. do 5. stupně je školám financuje stát prostřednictvím kódu podpůrného opatření uvedeného v Doporučení PPP/SPC. Dítěti jsou podpůrná opatření ve škole poskytována zdarma na náklady státu, ne na náklady školy, nebo dokonce na náklady rodičů.

Druhy podpůrek

Školský zákon obsahuje tzv. uzavřený výčet podpůrných opatření (PO). V praxi to znamená, že podpůrným opatřením je pouze to, co je ve výčtu uvedeno, nic jiného. Stejně tak není možné tvrdit, že některé z podpůrných opatření vyjmenovaných ve školském zákoně podpůrným opatřením není.

Podpůrnými opatřeními jsou:

  1. úprava podmínek přijímání a ukončování vzdělávání,
  2. poradenská pomoc školy a PPP/SPC,
  3. úprava organizace, obsahu, hodnocení, forem a metod vzdělávání a školských služeb, včetně zabezpečení výuky předmětů speciálně pedagogické péče,
  4. úprava očekávaných výstupů vzdělávání v mezích stanovených rámcovým vzdělávacím programem (RVP) a akreditovanými vzdělávacími programy,
  5. vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu (není součástí školního vzdělávacího programu – tzv. ŠVP škol, ale výjimkou ze ŠVP škol i RVP, podle kterého je ŠVP vypracováno),
  6. použití kompenzačních pomůcek, speciálních učebnic a speciálních učebních pomůcek,
  7. využívání komunikačních systémů neslyšících a hluchoslepých osob, využívání Braillova písma a podpůrných nebo náhradních komunikačních systémů,
  8. poskytování vzdělávání nebo školských služeb v prostorách stavebně nebo technicky upravených,
  9. využití asistenta pedagoga, dalšího pedagogického pracovníka, tlumočníka českého znakového jazyka a přepisovatele pro neslyšící,
  10. možnost působení osob, které poskytují dítěti po dobu jeho pobytu ve škole nebo školském zařízení podporu podle jiných právních předpisů,
  11. prodloužení délky středního nebo vyššího odborného vzdělávání až o 2 roky.

Zdroj: § 16 odst. 2 školského zákona

Podpůrným opatřením tak není např. uvolnění z některého z předmětů nebo individuální (tzv. domácí) vzdělávání.

Mezi podpůrná opatření, na která se rodiče v rámci našeho bezplatného právního poradenství ptají nejčastěji, patří jednoznačně asistent pedagoga, individuální vzdělávací plán a úprava obsahu a výstupů vzdělávání. Proto vám tato tři podpůrná opatření představíme podrobněji.

Asistent pedagoga

Asistent pedagoga (AP) je podpůrným opatřením ve 3. až 5. stupni, které je přiznáno konkrétnímu dítěti podle jeho potřeb ve škole, ve které se vzdělává, a to bez ohledu na druh dané školy (běžné i speciální). Ve speciálních školách se nicméně jako podpůrné opatření od roku 2020 (v rozporu se školským zákonem) neposkytuje. Vzniká tak paradoxní situace, kdy na straně jedné mají děti na toto podpůrné opatření nadále nárok a PPP/SPC jim ho mohou přiznat, na straně druhé jim ho školy nemohou podle vyhlášky č. 27/2016 Sb. poskytovat. Ve škole ale mohou působit ještě další druhy asistentů pedagoga, více informací naleznete v příloze na zde.

Asistent pedagoga jako PO:

  • může mít na starosti i více dětí v jedné třídě, pokud nejsou jejich potřeby z hlediska jejich saturace protichůdné. V tom případě má být přítomen další asistent pedagoga.
  • může podporovat děti ve více třídách, pokud to umožní rozvrhy hodin dětí tak, že jsou v předpokládaném rozsahu saturovány jejich vzdělávací potřeby a nedochází k omezování jejich podpory. V jedné třídě jde o sdíleného asistenta pedagoga, mezi třídami nikoli.
  • pracuje především s potřebným dítětem. Pokud jsou potřeby dítěte saturovány, může se věnovat i dalším dětem. Tím, že o AP jako podpůrném opatření rozhoduje PPP/SPC, není možné, aby kdokoliv ve škole poskytování AP nebo jiných podpůrných opatření omezoval (např. s odůvodněním, že toto PO dítě zase tolik nepotřebuje a jsou tu jiné potřebné děti).
  • Jediný, kdo může omezit, nebo vyloučit poskytování podpůrných opatření (včetně AP), je rodič dítěte. A to tak, že nedá nebo omezí rozsah písemného informovaného souhlasu s poskytováním PO.

Věděli jste, že…?

Kromě asistenta pedagoga jako PO existují ještě další druhy asistentů pedagoga, kteří nejsou podpůrným opatřením. Zaměstnává a platí je přímo škola, bez ohledu na vzdělávací potřeby svých žáků, a ve třídách pracují podle rozhodnutí školy. Tyto asistenty pedagoga, kteří nejsou vázáni jako podpůrné opatření na speciální vzdělávací potřeby dětí, stát školám nefinancuje. Někdy můžete ve škole potkat i osobního asistenta, který pomáhá dítěti především s jeho sebeobsluhou. Osobní asistent je ale sociální služba a není zaměstnancem školy. Jeho práci má ve škole správně zastávat asistent pedagoga jako podpůrné opatření.

Přehled všech druhů asistentů pedagoga a asistence ve školství i v jiných oblastech (hlavně sociální) naleznete v příloze Asistence ve škole zde

Individuální vzdělávací plán

Individuální vzdělávací plán (IVP) coby podpůrné opatření mohou využívat žáci na ZŠ, SŠ i VOŠ. Rozhoduje o něm PPP/SPC jako o podpůrném opatření ve 2. a vyšším stupni. Není ale potřebné, aby každé dítě, které má přiznaná podpůrná opatření ve 2. a vyšším stupni od PPP/SPC, mělo současně i IVP. K tomu PPP/SPC přistoupí tehdy, pokud škola potřebuje rozpracovat vzdělávání konkrétního dítěte, případně jsou odlišnosti ve vzdělávání tak podstatné, že IVP plní úlohu komplexního vzdělávacího plánu dítěte.

Přehled všech druhů IVP, jejich používání, rozhodování o nich, jejich obsahu a další informace najdete v příloze Druhy individuálního vzdělávacího plánu (IVP) zde.

Úprava obsahu a úprava výstupů vzdělávání

Ne všem dětem musí vyhovovat požadavky na standardní úroveň učiva a výsledků, kterých by měly dosahovat. Aby byl respektován princip vzdělávání dítěte na maximum, jsou podpůrnými opatřeními i úprava obsahu učivaúprava výsledků, kterých má konkrétní dítě dosahovat.

Věděli jste, že…?

Podobně jako u asistenta pedagoga existují i další druhy IVP, které nejsou podpůrným opatřením (tedy zákonným nárokem) dítěte. O jejich povolení musí rodič požádat ředitele školy. Jde o:

  • IVP jako zajištění vzdělávání dítěte, které není schopno kvůli zdravotnímu stavu více než dva měsíce plnit osobní docházku na ZŠ, a přitom nemá přiznané IVP jako podpůrné opatření kvůli svým speciálním vzdělávacím potřebám. Rodiče zpravidla podávají žádost o tento IVP při dlouhodobé absenci dítěte na výzvu školy.
  • IVP jako zajištění organizace vzdělávání z jiných závažných důvodů nebo kvůli sportovní reprezentaci státu. Tyto dva druhy lze použít pouze na SŠ a VOŠ, ne na ZŠ.

Ředitel je povinný vzdělávání podle IVP povolit kvůli sportovní reprezentaci státu (SŠ), v ostatních případech nikoli. Pokud rodiče nesouhlasí s rozhodnutím ředitele školy o (ne)povolení vzdělávání podle IVP, mohou se odvolat ke krajskému úřadu / Magistrátu hlavního města Prahy.

Jde o dvě různá podpůrná opatření, která se ale zpravidla poskytují společně. Obě úpravy je možné provést podle schválených a akreditovaných vzdělávacích programů, nejčastěji podle rámcových vzdělávacích programů (RVP). Úroveň učiva a výsledků lze snižovat i zvyšovat. Ke snížení dochází zpravidla u dětí s mentálními handicapy. Jde o tzv. minimální výstupy podle RVP pro základní vzdělávání, nebo podle RVP pro školu speciální pro děti s mentálním postižením středně těžkým, těžkým a kombinovaným. Ke zvýšení úrovně učiva pak dochází u dětí mimořádně nadaných, kdy obsah učiva není omezen školním vzdělávacím programem, ale ani jakýmkoliv RVP.

Hlavně při snižování úrovně učiva nemá jít o úpravu pro celé vzdělávání, ale např. v rámci konkrétních předmětů, aby se dítě stále vzdělávalo na své maximum.

Co dělat, když dítě dostává podporu, která nestačí?

Škola ve spolupráci s PPP/SPC, žákem a rodiči poskytování PO průběžně vyhodnocuje. Pokud nejsou dostačující, mohou se rodiče obrátit na PPP/SPC s žádostí o posouzení jejich vhodnosti.

Postup PPP/SPC:

  • Pokud PPP/SPC shledá, že PO nejsou dostačující, vydá nové Doporučení stanovující jiná podpůrná opatření, případně PO vyššího stupně. Pokud mají rodiče o závěrech PPP/SPC a nově stanovených PO pochybnosti, mohou do 30 dnů ode dne, kdy obdrželi Zprávu/Doporučení, podat žádost o revizi k NPI.
  • Revizní pracoviště NPI žádost posoudí. V případě revize Zprávy prověří také vzdělávací potřeby dítěte (vždy se souhlasem rodičů).
  • Do 60 dnů od obdržení žádosti pak NPI vydá revizní zprávu k výsledku posouzení. Současně s ní může vydat i nové Doporučení podpůrných opatření pro dítě nebo
    novou Zprávu.
  • Pokud rodiče nesouhlasí s novým Doporučením od NPI, mohou podat správní žalobu.
  • Nezávisle na revizním řízení lze zároveň
    kdykoliv podat stížnost k České školní inspekci (ČŠI). V tomto případě neběží žádná časová lhůta.

Ptáte se nás

SPC synovi přiznalo vzdělávání podle minimálních výstupů, přestože i podle školy nezvládá učivo pouze v matematice. Je to v pořádku?

Pokud syn v ostatních předmětech zvládá běžné učivo, není potřeba, aby mu byla snížena úroveň vzdělávání ve větší míře, než je nezbytné, což je podstata podpůrných opatření. V tomto případě jde o trojí nesprávnost: 1. předimenzované podpůrné opatření nad míru „nezbytně nutnou“, 2. snižení úrovně vzdělávání v předmětech, kde to není potřeba, 3. podpůrné opatření vzdělávání podle minimálních výstupů („změna vzdělávacího programu“) neexistuje.

(Ne)spolupracuje!