<< PŘEDCHOZÍ: Jak na zápis?
NÁSLEDUJÍCÍ: Co jsou speciální vzdělávací potřeby? >>
odklad školní docházky

odklad školní docházky


odklad školní docházky
Odklad školní docházky je výjimka ředitele školy, v níž má dítě začít plnit povinnou školní docházku, k odložení nástupu o jeden školní rok.
Dodatečný odklad je pak odložení plnění povinné školní docházky o jeden školní rok poté, co už dítě do školy chodí, a až při plnění povinné školní docházky bylo identifikováno, že není pro školu přiměřeně tělesně a duševně vyspělé. Do školy musí dítě nastoupit nejpozději ve školním roce, v němž dosáhne 8 let.
Žádost o odklad podávají vždy rodiče (resp. zákonní zástupci) dítěte, a to řediteli školy, do které dítě přihlásili k plnění povinné školní docházky (nemusí to být nutně jenom škola spádová). Žádost o odklad je třeba podat v době zápisu do školy, ideálně současně s přihláškou k přijetí (viz zde).
Co je k odkladu třeba a kdo jej doporučuje?
Povinnou součástí žádosti o odklad je posouzení vhodnosti zahájení školního vzdělávání
z příslušného PPP/SPC a vyjádření lékaře (nebo klinického psychologa). Jde o jediné dvě podmínky žádosti o odklad, jiné neexistují. PPP posuzuje vhodnost odkladu v době předškolního vzdělávání u dětí bez speciálních vzdělávacích potřeb. SPC posuzuje potřebnost odkladu u dětí s tělesným, zrakovým, sluchovým, mentálním a kombinovaným postižením, s vadami řeči nebo dětí s autismem.
Rodiče musí dítě objednat a požádat o poradenskou službu prostřednictvím Informovaného souhlasu s poskytnutím poradenské služby. Tato poradenská služba je zaměřená na vhodnost zahájení školního vzdělávání, nikoliv na posouzení speciálních vzdělávacích potřeb. Rodiče coby zákonní zástupci dítěte mohou být přítomni celému vyšetření. K vyšetření je vhodné se přihlásit v předstihu tak, aby měli rodiče posudek od PPP/SPC a vyjádření lékaře/klinického psychologa připraveno ideálně v době zápisu do školy.

Pozor!
I když víte, že ředitel školy dítěti odklad povolí, podejte přesto současně i žádost o přijetí. Jako rodiče jste povinni dítě do školy přihlásit bez ohledu na to, jestli budete žádat o odklad. Pokud by ředitel nakonec odklad nepovolil, došlo by k situaci, že by dítě kvůli nesplnění vaší rodičovské povinnosti nebylo přihlášeno do žádné školy. Nepodáním přihlášky se zároveň vystavujete riziku pokuty až do výše 5 000 Kč.
O odklad mohou rodiče ale požádat, i když potřebná vyjádření nemají. Ředitel školy je povinen poskytnout přiměřenou lhůtu k jejich dodání.
Výsledky vyšetření PPP/SPC (či lékaře) k odkladu není možné nijak rozporovat. Nejedná se totiž o rozhodnutí, ale pouze posudek sloužící jako podklad pro ředitele ZŠ, který sám rozhodne, zda dítěti odklad povolí, nebo ne. Stejně tak nelze podat ani žádost o revizi k Národnímu pedagogickému institutu (NPI), protože se v tomto případě nejedná o posouzení speciálních vzdělávacích potřeb dítěte a přiznání podpůrných opatření.
Kdo o odkladu rozhoduje?
O odkladu rozhoduje vždy ředitel ZŠ. Nejde o právní nárok, ředitel proto nemusí odklad povolit. V případě, že jde pro dítě o školu spádovou, je ředitel v případě odmítnutí odkladu povinen dítě přijmout bez ohledu na jeho speciální vzdělávací potřeby. Povolení odkladu ředitelem ZŠ není důvodem pro ukončení předškolního vzdělávání v MŠ, a to ani školkou, ani rodiči. Rodiče nejsou povinni přihlásit dítě do jiné MŠ nebo do přípravné třídy ZŠ.
Pokud rodiče nesouhlasí s rozhodnutím ředitele školy o (ne)povolení odkladu, mohou se proti němu do 15 dnů odvolat. Stejně jako v případě rozhodnutí ředitele školy o (ne)přijetí ke školní docházce se totiž jedná o správní řízení. Ředitel pak buď své rozhodnutí změní (vyhoví odkladu), nebo předá rozhodnutí o odvolání správnímu odvolacímu orgánu – krajskému úřadu (v Praze magistrátu). Ten buď rozhodnutí ředitele zruší a vrátí mu jej k novému rozhodnutí, nebo rozhodne místo ředitele sám o odkladu, anebo odvolání zamítne (následně ředitel pokračuje v řízení o přijetí ke vzdělávání).

Ptáte se nás
Dcera je podle paní učitelky ve školce příliš dětinská a hravá. Bylo nám řečeno, že musíme podat žádost o odklad, protože by nezvládla 1. třídu. V poradně naopak zjistili, že má akcelerovaný vývoj. Mám žádost o odklad podávat?
K podání žádosti o odklad nemáte důvod. Tím, že PPP zjistila, že je dcera ve vývoji akcelerovaná, je na školní vzdělávání vývojově připravená – školně zralá.
KROKOVNÍK
Kdy a jak řešit odklad školní docházky?
- Posuďte sami, jestli vaše dítě potřebuje odklad, nebo ne.
- Využijte informace ze školky a zohledněte i další okolnosti (výsledky veřejně dostupných testů školní zralosti, doporučení logopeda atd.).
2. CHCETE PODAT ŽÁDOST o odklad?
- Pokud máte zájem o odklad školní docházky dítěte, budete k podání žádosti potřebovat vyjádření lékaře (či klinického psychologa) a posudek PPP/SPC.
- O poskytnutí poradenské služby PPP/SPC můžete požádat i několik měsíců před zápisem, v PPP/SPC dítě objednají na konkrétní termín.
- Termín vyšetření může být před i po termínu zápisu ve škole, do které budete dítě hlásit (nemusí jít o školu spádovou) a současně budete podávat žádost o odklad.
3. POSOUZENÍ POTŘEBY odkladu
- V PPP/SPC vyplníte žádost o poskytnutí poradenské služby nazvanou Informovaný souhlas s poskytnutím poradenské služby. Součástí je i vysvětlení obsahu vyšetření.
- Coby zákonní zástupci dítěte můžete být přítomni celému vyšetření.
- Výsledkem vyšetření je poradenská zpráva (posudek), která obsahuje posouzení
(ne)vhodnosti zahájení školní docházky. - Vzhledem k tomu, že se jedná o posudek, a nikoliv rozhodnutí, nelze se proti výsledkům odvolat.
4. PODÁNÍ ŽÁDOSTI o odklad
- Žádost o povolení odkladu podáváte řediteli školy v době zápisu (v průběhu dubna dle termínu konkrétní školy).
- V rámci zápisu musíte dítě do školy současně vždy formálně přihlásit.
- Součástí žádosti o odklad je posudek PPP/SPC a vyjádření lékaře (nebo klinického psychologa). Jde o jediné dvě podmínky podání žádosti o odklad, jiné neexistují.
- Pokud posudek PPP/SPC či vyjádření pediatra zatím nemáte, ředitel školy vám poskytne adekvátní lhůtu k jejich dodání.
5. ROZHODNUTÍ o odkladu
Povolení odkladu = nepřijetí dítěte ke vzdělávání z důvodu povoleného odkladu
nebo
Nepovolení odkladu = pokračování v řízení o přijetí
- O povolení odkladu rozhoduje ředitel ZŠ, do které jste v rámci zápisu přihlásili své dítě.
- Povolením odkladu ředitel rozhodne o nepřijetí dítěte ke školní docházce.
- Odmítnutím odkladu ředitel rozhodne o přijetí dítěte ke vzdělávání.
6. ODVOLÁNÍ proti nepovolení odkladu
Vyhovění odvolání = zrušení rozhodnutí ředitele ZŠ, či rozhodnutí o povolení odkladu
nebo
Zamítnutí odvolání = nepovolení odkladu
- Proti rozhodnutí ředitele ZŠ (ne/povolení odkladu) se můžete odvolat do 15 dnů od převzetí rozhodnutí.
- Odvolání podáváte opět řediteli školy, který buď odvolání vyhoví (a nově rozhodne o povolení odkladu), nebo jej postoupí odvolacímu orgánu – krajskému úřadu (v Praze magistrátu).
- Odvolací orgán buď rozhodnutí zruší a vrátí řediteli školy k novému rozhodnutí, nebo rozhodne sám o přijetí, nebo popřípadě odvolání zamítne.
Na co byste při podání žádosti o odklad neměli zapomenout?
- Informujte se ve školce o posouzení potřeby/vhodnosti odkladu s předstihem. Nejlépe tři měsíce před zápisem do školy.
- Ověřte si sami potřebu/vhodnost odkladu dítěte podle volně dostupných zdrojů (např. pomocí tzv. testů školní zralosti).
- Pokud zjistíte, že by bylo lepší, aby dítě mělo odklad, objednejte se do PPP. V případě, že je dítě klientem SPC, požádejte o posouzení vhodnosti zahájení školního vzdělávání zde. S objednáním do PPP/SPC nečekejte na dobu zápisu. Objednací lhůty bývají i několik týdnů.
- K žádosti o odklad přiložte posouzení odkladu z PPP/SPC a vyjádření lékaře (či klinického psychologa), a to i v případě, že s posudky nesouhlasíte. Odvolat se můžete proti rozhodnutí ředitele školy, nikoliv proti posouzení PPP/SPC či lékaře.
- Žádost o odklad podejte v době zápisu řediteli školy, do které zároveň povinně přihlašujete dítě ke školní docházce.
- Informujte školku, že budete žádat o odklad. Pokud ředitel školy dítěti odklad povolí, informujte zároveň co nejdříve školku, zda v ní bude dítě pokračovat v předškolním vzdělávání, nebo ho přihlásíte do jiné MŠ či do přípravné třídy ZŠ.
<< PŘEDCHOZÍ: Jak na zápis?
NÁSLEDUJÍCÍ: Co jsou speciální vzdělávací potřeby? >>